Endoskopik İşlemler

LAPAROSKOPİ

Laparoskopi anestezi ile karın duvarına açılan küçük bir delik aracılığı ile optik araçlar kullanılarak karın boşluğunun incelenmesi işlemidir. Tarifinden de anlaşılabileceği üzere karın içerisindeki olayları görerek teşhis koyma imkânı sağlar.

Genelde ilk aşama infertilite testlerinden sonra özellikle karın ağrısı, geçirilmiş pelvik enfeksiyon öyküsü olan kadınlarda ikinci aşamada tanısal amaçla kullanılır. Endometriozis, rahim urları (uterin myomlar), yumurtalık kistleri, karın içi yapışıklıklar ve dış gebelik gibi birçok jinekolojik problemde de doktora tanı koyma ve tedavi etme şansı sağlar. Laparoskopinin en önemli avantajlarından birisi de hastanede yatış süresinin kısa olması ve hastanın birkaç gün içinde normal yaşamına dönebilmesidir.

 

HİSTEROSKOPİ

Histeroskopi, vajina ve rahim ağzından girilerek histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz ile rahim içinin gözlenmesidir. Lokal anestezi veya genel anestezi altynda yapılmaktadır. Genellikle operasyon süresi 30 dakikayı geçmemektedir.

Yöntem uygulanırken önce vajene spekulum yerleştirilir vajinal dezenfeksiyon yapılır. 3-5 mm kalınlığındaki histeroskop rahim ağzından rahim içine sokulur. Histeroskopun kanalından verilen CO2 gazı veya özel sıvılar rahim içini şişirmek için kullanılmaktadır. Histeroskop ile alınan görüntü, optik-kamera sistemi aracılığıyla monitöre aktarılmaktadır.